نگاهی به چند چشمه آبگرم سرعین و بیان خواص آنها

آبدرمانی سبلان سرعین

آبدرمانی سبلان سرعین


سرعین شهر کوچکی در 30 کیلومتری غرب استان اردبیل است که به لقب شهر چشمه‌های آب گرم معروف است. اردبیل ۱۱۸ دهانه‌ی چشمه‌ی معدنی دارد. گرم‌ترین آب مختص به چشمه‌ی «شابیل اردبیل» در «لاهرود»، اسیدی‌ترین آب مختص به چشمه‌ی «قورتورسویی» در جنوب «مشکین‌شهر» و پر عمق ترین چشمه، چشمه‌ی «گاومیش» است. از این تعداد بیش از 20 چشمه آبگرم طبیعی در سرعین قرار دارد که به صورت مداوم از قلب کوه سبلان می‌جوشند. در واقع چشمه های آبگرم گل سرسبد جاذبه های گردشگری سرعین به حساب می آیند. همان طور که احتمالا می‌دانید گرمای داخلی زمین باعث گرم شدن آب‌های زیرزمینی شده و حلال ‌پذیری آب را افزایش می‌دهد. به همین علت هر آب گرم معدنی با توجه به موقعیت جغرافیایی و املاح معدنی موجود در زمین، دارای خاصیت های مختلفی است.املاح معدنی موجود در کوه سبلان هم باعث شده تا چشمه های آب گرم سرعین در زمره آب‌های کلر و بیکربناته کلسیک گازدار قرار بگیرند که دارای سیلیس و کلسیم قابل توجه‌ای است. این قضیه به چشمه های آب گرم سرعین خاضیت های شفابخشی داده است که آوازه شهرت آن نه تنها در کشورمان ایران بلکه در همه دنیا پراکنده شده است، به‌ نحوی ‌که بعضی از پزشکان استفاده از چشمه‌های آبگرم سرعین را برای بیماران توصیه می‌کنند.در مورد مهم‌ترین خاصیت های آب درمانی چشمه های آب گرم سرعین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: آرامش‌دهنده اعصاب و روان، تسکین دهنده دردهای عضلانی، کاهش دادن التهابات مفصلی، از بین بردن دردهای عصبی بدن، کاهش دادن دردهای مزمن رماتیسمی. اکنون که از خاصیت های فوق العاده درمانی چشمه های آبگ رم سرعین اطلاع پیدا کرید، بی شک می خواهید که در سفر خود، تجربه آب تنی و استراحت در این پدیده طبیعی را پیدا کنید و از آن بهره کافی را ببرید. در بخش اول چند نمونه از معروترین چشمه های آب گرم سرعین را معرفی کردیم در ادامه این مقاله چشمه های آب گرم دیگر معروف سرعین را به شما معرفی خواهیم کرد تا با دید کامل بهترین انتخاب را بنا به سلیقه خود را داشته باشید.

چشمه آب گرم معدنی 9 چشمه:

چشمه معدنی آب گرم و آب درمانی ۹ چشمه یکی از مراکز آب درمانی مدرن سرعین است که به تازگی ساخته شده است و در فاصله‌ی ۵۰۰ متری از مرکز شهر قرار دارد. این مجتمع 9 چشمه آب گرم سرعین را در خود جای داده است و با تنظیم حرارت آب ها در یک میزان مشخص سبب لذت کامل برای شما می شود. دمای آب ها در حدود 35 درجه تنظیم  شده  که مناسب بدن انسان است. آب گرم ۹ چشمه از چشمه‌های آب گرم پهن لو سرچشمه می‌گیرد. آب معدنی موجود در آن خاصیت های درمانی زیادی دارد و برای دردهای روماتیسمی و دیسک کمر مثمر ثمر است. مجتمع آب گرم ۹ چشمه به تجهیزات تفریحی استخر آب گرم معدنی، استخر تفریحی، استخر کودکان، تونل باران، سونای خشک و بخار، جکوزی و حوض آب سرد مجهز است. به علاوه حاوی امکانات ویژه ای مثل حمام ترکی، سالن ماساژ و اتاق نمک نیز می‌باشد. دسترسی به تجهیزات رفاهی فروشگاه لوازم ورزشی، بوفه و پارکینگ هم وجود دارد. رفتار مناسب کارکنان، تمیزی، بهداشت و تجهیزات خوب می تواند این مجموعه را تا رتبه سوم بهترین استخرهای آب معدنی سرعین بالا بیاورد. در این چشمه آب گرم معدنی همزمان خانم ها و آقایان می توانند امکان استفاده از آب گرم را در استخرهای جداگانه داشته باشند. این مجتمع در خیابان شریعتی و بالاتر از چشمه آب گرم گاومیش گلی قراردارد.

آبدرمانی 9 چشمه سرعین

 

آبدرمانی 9 چشمه سرعین

چشمه آب گرم معدنی سبلان:

مجموعه استخر آب گرم معدنی سبلان به عنوان بزرگ ‌ترین مرکز آب ‌درمانی در سر تا سرخاورمیانه شناخته می‌شود که بر اساس آخرین استانداردهای جهانی آب درمانی در جهان تاسیس شده است. این مجتمع مجهز در مرکز شهر سرعین  واقع شده و در خیابان دانش قرار گرفته است که هتل های فراوانی در حول آن برای پذیرایی از گردشگران داخلی یا خارجی وجود دارد. مجتمع استخر آب درمانی سبلان اولین مجموعه آب درمانی ایران است که همگام با استاندارد های روز دنیا ساخته شده و بسیار منظم و بهداشتی هم می باشد. مجموعه آب درمانی سبلان سرعین دارای تعداد فراوانی استخر، جکوزی، وان یک نفره، سونای خشک، سونای بخار، دوش های انفرادی و خدمات درمانی و پزشکی است که با بالاترین سطح استانداردها در جهان رقابت می کند. همین قضیه این مکان را تبدیل به مکانی بسیار ایده‌آل برای همه گردشگران ایرانی یا خارجی کرده تا بهترین خاطره را از آبگرم سرعین تجربه کنند. رختکن مدرن و حوضچه کودکان از ویژگی های دیگر این مجتمع آب درمانی سرعین می باشد. آب های چشمه ‌های آب گرم این مکان، دارای کلرو‌بیکرو بناته و کلسیک گازدار هستند که میزان بالایی‌ هم سیلیس دارند. سیلیس خواص  آرامش‌بخشی قابل ذکری دارد. آبگرم سبلان باعث بهبود فعالیت گردش خون می شود و درمان پا درد و پوست از خاصیت های چشمه آب گرم معدنی این مجموعه می باشد.

آبدرمانی سبلان سرعین

 

آبدرمانی سبلان سرعین

چشمه آب گرم معدنی بش باجیلار:

آب گرم بش باجیلار که به آن آب گرم پنج خواهر نیز گفته می شود، قدیمی ترین چشمه آب گرم شهر سرعین است و دلیل اینکه به این چشمه آب گرم پنج خواهرهم گفته می شود به این دلیل است که آب آن ازپنج دهانه ی چشمه تامین می‌شود که به صورت همیشگی در حال جوشیدن است. به همین علت به نظر می‌آید شستشوی بدن و استراحت در آب گرم بش باجیلار خیلی لذت ‌بخش و آرامش ‌دهنده باشد زیرا آب گرم معدنی با دمای حدودا 35 درجه و سرعت تقریبا خوبی از زمین در حال جوشیدن است و مراجعان می‌توانند از آب تازه و گرم این مجموعه آب درمانیبهره ببرند. این مجتمع آب درمانی از شهرت خاصی در بین بومیان سرعین برخودار است و با مرکز شهر سرعین ۲۰۰ متر فاصله دارد. آب گرم شفابخش این مجتمع کمی دارای ظاهری کدر، بودار و ترش مزه است و مانند سایر آب‌های گرم خاصیت درمانی فراوانی دارد. خیلی از مردم کیلومترها مسیر را طی می کنند تا برای درمان اسپاسم عضلانی، گرفتگی عروق و بیماری‌های مفصلی و زنان به آب گرم باجیلار مراجعه نمایند. بعضی از کسانی که تجربه آب تنی در داخل چشمه آب گرم باجیلار را دارند، معتقد هستند که این استخر یکی از طبیعی‌ترین مجتمع های آبگرم سرعین است. این مجتمع حاوی امکانات استخر آبگ رم، استخر معمولی، سونای خشک و بخار، جکوزی، دوش انفرادی و پارکینگ است.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید:09144503466